Przewodnik i faq

Hri Logo

Witaj w naszym przewodniku „Enamel w pigułce”! Bez względu na to czy jesteś tutaj nowy, czy też Enamel jest już w Twoim gabinecie – z pewnością znajdziesz coś dla siebie 🙂 

Jeżeli masz jakieś pytanie, na które nie znajdziesz odpowiedzi poniżej – skontaktuj się z nami lub naszymi specjalistami lub zadaj pytanie w formularzu.

Enamel HRi czy Enamel BioFunction? A może oba?

Bardzo często pytanie nas o różnice pomiędzy naszymi systemami. Ale zacznijmy może od tego co je łączy, czyli wysoka estetyka, unikalna kolorystyka i jej nomenklatura. Jakie natomiast są różnice? (…) My jednak twierdzimy, że najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie w swoim gabinecie obu tych systemów i ich kompleksowe wykorzystanie!

Odcinek przedni – Enamel Plus HRi

Enamel HRi to wysoko estetyczny materiał, który pozwala na idealne imitowanie naturalnych struktur zęba. Enamel HRI oferuje Ci przełomową technologię, gdzie współczynnik załamania światła w materiale (1,62) jest identyczny z naturalnym szkliwem. 
——————-TUTAJ TRZEBA ROZWINĄĆ!

Odcinek boczny oraz przedni – Enamel Biofunction

Enamel BioFunction, to „funkcyjny” kompozyt nowej generacji, stworzony z myślą o odbudowach w odcinku bocznym oraz podnoszeniu wysokości zwarcia. Został on, dzięki swoim właściwościom optycznym, z powodzeniem zaadaptowany również jako kompozyt do odcinka przedniego. Enamel BioFunction posiada nieporównywalne z żadnym innym dostępnym na rynku kompozytem właściwości FIZYCZNE, takie jak: odporność na ścieranie niemal identyczne jak złoto (!), twardość, wytrzymałość na zgniatanie i wiele innych.

Producent postanowił poprawić jego konsystencję, przez co nie wymaga on już podgrzewania. Bardzo dobra modelowalność sprawia, że jest on dużo bardziej przyjazny użytkownikowi.

Nie możemy nie wspomnieć natomiast o jego biokompatybilności, której coraz częściej poszukują pacjencji. Enamel BioFunction nie posiada żywicy Bis-GMA, której szkodliwe działanie zostało potwierdzone w ogromnej ilości badań. Problemem, który do tej pory sprawiała ta szkodliwa dla zdrowia żywica, było to, że podczas ścierania odbudowanego szkliwa uwalniało się jej do organizmu dużo więcej, niż w przypadku np. butelek plastikowych. Producent, firma Micerium, stworzyła unikalną formułę, która została całkowicie pozbawiona żywicy Bis-GMA!

Od czego powinienem zacząć?

Jeżeli zdecydowałeś się na wypróbowanie kompozytów Enamel i do tej pory nie miałeś z nimi do czynienia postaramy się polecić Ci coś „na początek”.

Jednak to, na co zdecydujesz się pod koniec czytania tego tekstu jest zależne od kilku czynników:

  • jaki lubisz kompozyt – raczej twardy czy miękki?
  • jakie masz doświadczenie z kompozytami?
  • częściej odbudowujesz w odcinku przednim czy bocznym?
  • zależy Ci na niesamowitych efektach odbudowy, jednocześnie wiedząc, że będzie się to wiązać z nieco bardziej skomplikowaną procedurą?
 
💙 Jeżeli lubisz kompozyt twardy, masz dość duże doświadczenie z kompozytami i oczekujesz od kompozytu MISTRZOWSKICH efektów estetycznych, z który z pewnością olśni Twoich pacjentów – wybierz “Intro Set” 𝐄𝐧𝐚𝐦𝐞𝐥 𝐇𝐑𝐢! Jego właściwości optyczne pozwolą Ci wykonać wypełnienia łudząco podobne do naturalnych struktur zęba oraz niewidoczne granice przejścia 😊
 
💚 Jeżeli natomiast chcesz rozpocząć pracę z naszym systemem bezpiecznie i w miarę upływu czasu i nabywania pewności użytkowania rozwijać jego wszechstronność – polecamy wybór “Intro Set” 𝐄𝐧𝐚𝐦𝐞𝐥 𝐁𝐢𝐨𝐅𝐮𝐧𝐜𝐭𝐢𝐨𝐧, który posiada bardzo wysokie właściwości mechaniczne, a którego efekty optyczne również będą niesamowite! Ten biokompatybilny system posiada optymalną konsystencję i został pozbawiony toksycznej żywicy bis-GMA!
 
W przypadku wyboru systemu BioFunction kolejnym krokiem, po poznaniu systemu, będzie rozwinięcie go o kompozyty z gamy Enamel Plus HRi.
 
POZNAJ MAGIĘ ENAMELU!
Kolory w systemie Enamel i jak je zrozumieć?
Kolory Hri

 

Często słyszymy, że kolory w systemie Enamel są nieintuicyjne. Nie możemy się nie zgodzić 😉 Ale przedstawimy Wam prosty sposób jak sobie z nim poradzić!

W przypadku szkliw wyobraźmy sobie ciemny pokój. Aby w pokoju było jasne potrzebujemy włączyć światło – im więcej żarówek (1, 2 lub 3) tym jaśniej. Proste prawda?

No nie do końca, bo ten przykład nie ma zastosowania do zębin, gdyż w ich przypadku sytuacja wygląda odwrotnie 😛 Zębiny ułożone są od najjaśniejszych (UD0) do najciemniejszych (UD6). Jednak tutaj możemy skojarzyć sobie to z tym, że im starszy pacjent, tym prawdopodobnie będziemy musieli wybrać zębinę o wyższym numerze. 

Jakich używać narzędzi?

Bardzo ważnym elementem każdej pracy są narzędzia, których używamy. Tak jak w każdej dziedzinie życia mamy ich ogromny wybór. Dlaczego zatem warto używać tych, które znajdziecie w naszej ofercie? 

Bardzo długo zajęło nam stworzenie oferty, która będzie oferowała najlepsze dostępne na rynku akcesoria i wybór tych, które cechuje idealny stosunek jakości do ceny. Tak w naszej ofercie znalazły się m.in. narzędzia do modelowania LM-Arte czy silikonowe narzędzia od Micerium. 

W naszej ofercie znajdziecie m.in. pędzelki, narzędzia silikonowe, narzędzia ręczne czy stalowe instrumenty. Każde z nich sprawi, że Wasza praca będzie dużo łatwiejsza i przyjemniejsza, a efekty jeszcze lepsze!

Dlaczego warto zaopatrywać się w materiały w Micerdencie?

Działalność naszej firmy w ogromnej większości dedykowana jest dystrybucji marki Enamel, zaprojektowanej przez Dr Lorenzo Vaniniego. Istniejemy na rynku od 2006 roku i od początku nasi specjaliści w głównej mierze skupiają się na znajomości właśnie tej marki. O naszym kompozycie wiemy niemal wszystko, ciągle rozwijając swoją wiedzę poprzez współpracę z najlepszymi stomatologami w Polsce i za granicą!

Dlatego jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych kompozytów, systemów polerowania czy innych produktów Micerium – nie mogłeś lepiej trafić! 

Kontakt do nas lub do naszych specjalistów znajdzie w zakładce „O nas”.

Chcę poznać lepiej materiał - co mogę zrobić?

Odpowiedź: Art of Composite, czyli nasza subdziałalność, której zadaniem jest rozpowszechnianie wiedzy oraz 

Mam problem z doborem koloru...

Krok 1.

Wybierz kolor zęba – zębina
W okolicy przyszyjkowej nanieś niewielką ilość wybranych odcieni materiał zebinowy (np. UD2 lub BD2) spolimeryzuj i wybierz właściwy dla pacjenta.

Krok 2.

Wybierz jasność zęba – szkliwo
W części środkowej korony nanieś niewielką ilość wybranych odcieni materiału szkliwnego (np. UE1 lub BF1), spolimeryzuj i wybierz właściwy dla pacjenta.

Tip 1: czas na dobór koloru to około 3 minuty – po tym czasie zęby dehydratyzują
Tip 2: w celu poprawnego doboru koloru wykorzystaj swój telefon komórkowy – (tutaj nie wiem dlaczego)

Materiał jest zbyt twardy

JAK POPRAWIĆ PLASTYKĘ MATERIAŁU?

Oczyść rękawiczkę spirytusem (najlepiej kciuk), połóż porcję materiału i lekko dociśnij nakładaczem, pozostaw na 5 – 7 sekund. Ogrzany od ciepła dłoni materiał stanie się bardzo plastyczny.

Nie przesuwaj materiału na rękawiczce, NIE RÓB KULECZEK! Zanieczyszczony w ten sposób kompozyt będzie szary i opakerowy.

Możesz zastosować także podgrzewacz do kompozytu – znajdziesz je w naszej ofercie.

Mam już materiał ale mam wrażenie, że coś robię źle...

Opis najczęstszych problemów – dobór koloru, szare przejścia, sine zęby itp.

Polerowanie
Enamel Shiny
Dawid Pisuk Shiny

Enamel Shiny to system składający się z trzech past: A, B, C oraz dedykowanych akcesoriów.
Wstępne polerowanie białą gumką na niskich obrotach bez nacisku pasty.

Pasty w kolejności alfabetycznej po 20 sekund każda:
A – mikroskopijna ilość pasty roztarta na powierzchni odbudowy + szczoteczka z włosia koziego.
B – mikroskopijna ilość pasty roztarta na powierzchni odbudowy + szczoteczka z włosia koziego
C – mała ilość pasty roztarta na powierchni odbudowy + koło filcowe

Zawsze poleruj bez nacisku bo nie będzie połysku!